Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Nie było zmowy na rynku jabłek. UOKiK wszystko sprawdził i wyjaśnił

Nie było zmowy na rynku jabłek. UOKiK wszystko sprawdził i wyjaśnił

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chwilowa obniżka cen skupu jabłek w sierpniu wynikała wyłącznie z uwarunkowań rynkowych, a nie z porozumienia podmiotów skupujących.

O zbadanie i wyjaśnienie problemu, który dotknął gospodarzy z powiatu Opole Lubelskie pod koniec wspomnianego miesiąca do UOKiK wystąpiła Lubelska Izba Rolnicza. Urząd przeprowadził  w tej sprawie stosowne postępowanie.

Przymrozki zdziesiątkowały sady. Ceny jabłek będą rekordowo wysokie

Tak niskich zbiorów jabłek nie było od wielu lat. Wiosenne przymrozki w niektórych regionach wręcz zdziesiątkowały pąki jabłoni i zawiązki owoców, co zapowiadało znacznie mniejszą niż przed rokiem ilość owoców na rynku.

Lubelska delegatura UOKiK podkreśla, że może przeciwdziałać praktykom ograniczającym konkurencję, czyli nadużywaniu pozycji dominującej oraz porozumieniom ograniczającym konkurencję. Mamy z tym do czynienia, gdy działania przedsiębiorców (rozumiane jako określone, skoordynowane zachowania) wynikają z podjętych wspólnie uzgodnień. Fakt zawarcia porozumienia, np. cenowego, musi być udowodniony.

UOKiK odpowiedział rolniczemu samorządowi, że po wstępnym rozeznaniu rynku jabłek przemysłowych nie było podstaw do stwierdzenia, że wahania cen skupu pod koniec sierpnia mogłyby być skutkiem zawarcia takiego porozumienia.

“Wydaje się, że chwilowa obniżka cen skupu jabłek przemysłowych pod koniec sierpnia (obecnie ceny wzrosły i są kilkukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku) wynika z normalnych uwarunkowań rynkowych i ogólnej sytuacji w tym sektorze rolnictwa” – czytamy w odpowiedzi urzędu.

Źródło: www.agropolska.pl z dnia 06.10.2017 roku