Od 1 stycznia wyższy pułap pomocy de minimis
farmer.pl/KE
Komisja przyjęła dzisiaj rozporządzenie mające na celu podniesienie pułapu pomocy o małej wartości (pomocy de minimis), którą można uznać za niestanowiącą pomocy państwa, oraz dokładniejsze zdefiniowanie takiej pomocy.
– To nowe rozporządzenie da państwom członkowskim większą swobodę w przyznawaniu pomocy bez zakłócania konkurencji, w szczególności w sytuacjach nadzwyczajnych. Komisji pozwoli zaś na uproszczenie zasad pomocy krajowej w sektorze rolnictwa – powiedział komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Dacian Cioloş.
Do tej pory, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1535/2007, pomoc nieprzekraczającą 7 500 euro na beneficjenta w okresie trzech lat budżetowych, ani nieprzekraczającą pułapu 0,75 proc. wartości produkcji rolnej ustalonego dla każdego państwa członkowskiego, uznawano za pomoc, która nie zakłóca konkurencji i nie zagraża jej zakłóceniem.
W nowym rozporządzeniu, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., podniesiono wysokość pomocy do 15 000 euro na beneficjenta w okresie trzech lat budżetowych, a pułap krajowy dla każdego państwa członkowskiego – do 1 proc. wartości produkcji rolnej. Rozporządzenie to określa ponadto w sposób bardziej wyczerpujący, jakie rodzaje pomocy mogą wejść w zakres jego stosowania.
Konkurencja jest jednym z głównym motorów wzrostu, a utrzymanie systeKomisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Dacian Cioloş, powiedział:iązań międzynarodowych. Pomoc państwa w sektorze rolnictwa opiera się na trzech zasadach:
- jest zgodna z ogólnymi zasadami polityki konkurencji;
- est spójna ze wspólną polityką Unii w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich;
- jest zgodna ze zobowiązaniami międzynarodowymi Unii, w szczególności z Porozumieniem WTO w sprawie rolnictwa.
Zasady te znajdują swoje odzwierciedlenie w instrumentach prawnych, które mają zastosowanie tylko do sektora rolnictwa; są to:
- wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007-2013;
- rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych w sektorze rolnictwa;
- szczególne zasady pomocy państwa w sektorze rolnictwa przewidziane w rozporządzeniu dotyczącym formularzy zgłoszeniowych [część III.12 lit. A-T załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004];
- rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w sektorze rolnictwa.
Te instrumenty prawne przestają obowiązywać z dniem 31 grudnia 2013 r. i są obecnie przedmiotem przeglądu w ramach inicjatywy Komisji mającej na celu modernizację pomocy państwa w świetle nowych przepisów, które będą obowiązywać w obszarze rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich zgodnie z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014-2020.
Źródło: www.farmer.pl z dnia 18.12.2013 roku