Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Owocowy sad przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Owocowy sad przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Na terenach zielonych, pomiędzy dwoma pawilonami Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, powstał sad owocowy. Drzewa tradycyjnych odmian posadzono w ramach projektu “Owoce Pamięci”, upamiętniającego 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

PROJEKT “OWOCE PAMIĘCI”

– Zależy nam również na wzmocnieniu bioróżnorodności i promowaniu tradycyjnych odmian drzew owocowych, które wielu z nas pamięta jedynie z dzieciństwa, bo coraz rzadziej występują w lokalnych sadach – dodał Piotr Adamczyk na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek w ICZMP.

Zainicjowany w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II projekt obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian. Do tej pory w regionie posadzono prawie 3 tys. takich drzew.

Sadzimy drzewa w przestrzeni publicznej, by zachować bioróżnorodność, stworzyć bank genów. Trzeba pamiętać, że takiego tradycyjnego drzewa nie wyhodujemy z nasiona – musimy mieć kawałek gałązki, by przeszczepić swoją ulubioną odmianę

– wyjaśniła dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyna Krakowska.
SAD OWOCOWY PRZY ICZMP W ŁODZI

Wśród drzew rosnących na placu przy ICZMP są m.in.: jabłka kosztele, renety, gruszki klapsy oraz pigwa. Będą z nich miały pożytek owady zapylające, a dla pacjentów będzie to piękny widok, gdy wiosną zakwitną, a jesienią pojawią się na nich owoce.

Dyrektor d.s. administracji i rozwoju ICZMP Grzegorz Lewczuk zaznaczył, że owocowy sad wpisuje się w plany inwestycyjne na terenie placówki, która od lat jest przebudowywana i modernizowana.

Szpital to nie tylko medycyna i nauka, to także kwestia dobrego samopoczucia naszych pacjentek z pawilonu ginekologicznego i młodych pacjentów z pawilonu pediatrycznego, którzy muszą mieć możliwość spędzania czasu na powietrzu, i nabierania sił w odpowiedniej atmosferze

– podkreślił Grzegorz Lewczuk.
www.lodz.tvp.pl