Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Phil Hogan nowym komisarzem ds. rolnictwa

Phil Hogan nowym komisarzem ds. rolnictwa

portalspożywczy.pl

Phil Hogan, były irlandzki minister środowiska i wspólnot lokalnych obejmie tekę komisarza ds. rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach nowego rozdania stanowisk w Komisji Europejskiej.

Nie tylko Phil Hogan będzie zajmował się sprawami żywności w ramach prac nowej Komisji. Litwin Vytenis Andriukaitis zajmie się kwestiami zdrowia i bezpieczeństwa żywności, zaś Maltańczyk Karmenu Vela będzie nadzorował tematy środowiska, spraw morskich i rybołóstwa.

Przypomnijmy, że Elżbieta Bieńkowska objęła funkcję komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Przewodniczącym Komisji Europejskiej jest były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Philip Hogan (ur. 4 lipca 1960 w Kilkenny) – irlandzki polityk, wieloletni parlamentarzysta, w latach 2011-2014 minister, działacz Fine Gael.

Ukończył studia na University College Cork, uzyskując dyplom z zakresu edukacji. Pracował jako broker ubezpieczeniowy i w branży aukcyjnej. Został działaczem Fine Gael, w 1982 po raz pierwszy zasiadł w radzie hrabstwa Kilkenny, wykonując mandat radnego do 2003.

W 1987 bez powodzenia po raz pierwszy kandydował do Dáil Éireann. W tym samym roku wszedł natomiast w skład Seanad Éireann jako przedstawiciel panelu przemysłowo-handlowego. Mandat Teachta Dála uzyskał w 1989, z powodzeniem ubiegając się o reelekcję w kolejnych wyborach (1992, 1997, 1999, 2002, 2007, 2011).

Od grudnia 1994 do lutego 1995 był ministrem stanu (poza składem gabinetu) w departamencie finansów. W latach 1995-2001 pełnił funkcję parlamentarnego przewodniczącego Fine Gael. W 2002 bez powodzenia ubiegał się o przywództwo w partii. Nowym liderem opozycyjnej wówczas Fine Gael został Enda Kenny, Phil Hogan dołączył do ścisłego kierownictwa ugrupowania jako rzecznik ds. handlu, przedsiębiorczości i zatrudnienia.

9 marca 2011 objął urząd ministra środowiska i wspólnot lokalnych w koalicyjnym rządzie Endy Kenny’ego. Zakończył urzędowanie 11 lipca 2014.