Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polski Ład dla branży spożywczej.

Polski Ład dla branży spożywczej.

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło w sobotę swoje plany dla Polski na najbliższe lata. W zapisach tzw. Polskiego Ładu znalazło się również kilka wątków dotyczących rynku spożywczego. Na handel z pewnością wpłyną również decyzje związane z podatkami.
Najistotniejsza wydaje się zmiana związana z podwyższeniem kwoty wolnej od podatków. Ta ma wzrosnąć do 30 tys. złotych, co w praktyce oznacza, że minimalne wynagrodzenie będzie zwolnione z podatku. Oznacza to, że minimalna pensja wzrośnie o ok. 140 zł miesięcznie.

Jednocześnie w ramach Polskiego Ładu znalazł się zapis mówiący o tym, że składka zdrowotna nie będzie mogła być odliczana od podatku, co może wiązać się z istotnymi podwyżkami dla przedsiębiorców. Nie wiadomo także, czy nie wzrośnie sama procentowa wartość składki. PiS chce bowiem znacząco zwiększyć nakłady na służbę zdrowia, nawet do poziomu 7 proc. PKB.

Polski Ład zakłada również podwyższenie II progu podatkowego z 80 do 120 tys. zł brutto rocznie. Jednocześnie zlikwidowana zostanie możliwość odliczania składki zdrowotnej – obecnie składka wynosi 9 proc. podstawy wymiaru, ale odliczeniu podlega aż 7,75 proc. podstawy wymiaru.

PiS w swoim programie, w filarze nazwanym “Dobry klimat dla firm” zamieścił również zapis o wprowadzeniu ulgi konsolidacyjnej w podatku CIT. Będzie ona dotyczyła małych przedsiębiorstw. Z kolei w przypadku większych firm, Polski Ład zakłada wprowadzenie ulgi na automatyzację i robotyzację produkcji, a także ulgę na IPO.

Z kolei większe firmy mają zyskać przede wszystkim na uporządkowaniu procesu podatkowego. To m.in uproszczenie w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce, brak objęcia podatkiem VAT rozliczeń w ramach grup kapitałowej, a także pewność niezmienności opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Pojawić ma się również ustawa o programach akcjonariatu pracowniczego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w stosunku do sektora rolniczego. W zapisach Polskiego Ładu znalazła się propozycja ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Miałaby ona uregulować kwestie spadkowe i organizacyjne takiego gospodarstwa. W ramach tej inicjatywy gospodarstwa rodzinne miałyby również pierwszeństwo w korzystaniu z programów wsparcia.

Co ciekawe, zmienić ma się również sposób opiniowania i wydawania pozwoleń na przedsięwzięcia wpływające na środowisko rolnicze. Ośrodek decyzyjny zostanie zabrany samorządom, a przeniesiony na pozom wojewódzki lub krajowy.

Partia rządząca chce również podwyższyć kwotę zwrotu za akcyzę na benzynę. Obecnie stawka wynosi 100 zł za 1 ha, a ma zostać podniesiona do 110 zł. W planach jest również uproszczenie biurokracji związanej z produkcją rolną, a także nowe systemy rozliczeń.

www.wiadomoscihandlowe.pl