Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Powstanie najdłuższy sad w Europie

Powstanie najdłuższy sad w Europie

Holendrzy postanowili, że wzdłuż A15 powstanie najdłuższy sad w Europie, który ma zostać wizytówką holenderskiego sektora ogrodniczego. Sad ciągnący się wzdłuż drogi według planów ma mieć długość 33 kilometrów. 

W skład najdłuższego sadu w Europie będą wchodzić drzewa owocowe i łąki kwietne. Plan zakłada, że sad będzie prowadzony wraz z zachowaniem odpowiedniej ochrony i agrotechniki, aby nie stanowił zagrożenia dla sadów położonych w bliskiej okolicy.

33-kilometrowy sad to pomysł projektanta Caro Agterbergar. Jak wyjaśnia, betonowe bariery i ekrany dźwiękochłonne nie pozwalają zobaczyć, co dzieje się dalej od drogi. Dzięki drzewom owocowym przejezdni będą mogli zobaczyć namiastkę tego, czym słynie okolica.
Producenci owoców w zależności od szerokości pasa zieleni chcieliby posadzić drzewa owocowe, ale także niższe krzewy i łąki kwietne, jeśli miejsca w przy drogowym pasie będzie zbyt mało.
Holendrzy podkreślają, że mają świadomość, że plan musi być połączeniem pięknego krajobrazu, bezpieczeństwa i praktyczności. Drzewa muszą znajdować się co najmniej sześć metrów od utwardzonej drogi i musi być wystarczająco dużo miejsca, aby utrzymać rowy w czystości.
Okoliczni sadownicy zadeklarowali, że zajmą się posadzeniem drzew i ich całoroczną pielęgnacją.