Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prezes GUS odwołany. Obowiązki pełni wiceprezes Halina Dmochowska

Prezes GUS odwołany. Obowiązki pełni wiceprezes Halina Dmochowska

Rzecznik prasowy GUS Artur Satora poinformował, że z wnioskiem o odwołanie wystąpił sam prezes Janusz Witkowski “w związku z przejściem na emeryturę”.

Prof. Janusz Witkowski w ekipie zarządzającej Głównym Urzędem Statystycznym był od wielu lat. Ostatnie pięć lat zasiadał w fotelu prezesa, po tym, jak w atmosferze skandalu odwołany został poprzedni prezes Józef Oleński (chodziło o niegospodarność i nieprawidłowości przy przetargach związanych ze spisem powszechnym).

– Uprzejmie informuję, że Prezes Rady Ministrów Pani Beata Szydło przychyliła się do wniosku prof. dra hab. Janusza Witkowskiego i odwołała go ze stanowiska Prezesa GUS z dniem 31 marca 2016 r. w związku z przejściem na emeryturę, wyrażając podziękowanie za pracę na tym stanowisku. Równocześnie Pani Premier z dniem 1 kwietnia br. powierzyła pełnienie obowiązków Prezesa dr Halinie Dmochowskiej, dotychczasowej Wiceprezes GUS – głosi komunikat rzecznika urzędu Artura Satory.

Janusz Witkowski był ekspertem od rynku pracy.

Halina Dmochowska to też osoba, która przez lata zasiadała w kierownictwie GUS. Specjalizuje się w tematyce rachunków narodowych i sprawozdawczości przedsiębiorstw.

Co robi GUS?

Główny Urząd Statystyczny to jedna z kluczowych instytucji w państwie. Zbiera dane od firm, analizuje stan finansów publicznych, robi ankiety wśród ludności na przykład na temat poziomu życia, budżetów gospodarstw czy sytuacji na rynku pracy. Jest pod czujnym okiem unijnego biura Eurostatu, dostarcza mu dane według uniwersalnej, unijnej metodologii. W kraju GUS jest jednak krytykowany za niespójność pewnych danych, siermiężność, brak dostępu do bardziej szczegółowych informacji.

Statystyków obowiązuje tajemnica statystyczna, za jej złamanie grożą wysokie kary, nawet więzienia. Wcześniej bywało tak, że osoba prezesa GUS była poddawana naciskom politycznym. – W 1992 podpadłem ministrowi Antoniemu Macierewiczowi i premierowi Janowi Olszewskiemu. Nie zgodziłem się przekazywać nieopracowanych do końca danych i nie chciałem udostępniać informacji przesyłanych przez konkretne firmy – mówił kilka lat temu “Wyborczej” Bohdan Wyżnikiewicz, urzędujący przez rok prezes GUS.

Źródło: www.wyborcza.biz.pl z dnia 01.04.2016 roku