Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Przetwórstwo w Rosji coraz niższe

Przetwórstwo w Rosji coraz niższe

Rambler New Service, Rosyjski Związek Producentów Soków (РСПС)

Rosyjski sektor przetwórstwa owocowo-warzywnego odnotował w ubiegłym roku kolejny spadek produkcji. Pomimo wielkich dotacji budżetowych dla rolnictwa branża odnotowuje stopniowa dekapitalizację zakładów.

W roku 2016 produkcja soków owocowych i warzywnych w Rosji spadła o 17%. Był to kolejny rok z tendencja spadkową – licząc od 2010 r. obniżka produkcji sięga już 43%. Przetwórcy skarżą się, że brakuje im surowca rodzimej produkcji i zmuszeni są do zakupów z importu. To, oraz osłabienie rubla podnosi koszty produkcji. Dodatkowo linie produkcyjne nie są odnawiane w potrzebnej skali – amortyzacja urządzeń w branży jest wyliczana na 47,7%. 
Takie informacje zawiera raport przygotowany dla federalnego Ministerstwa Rolnictwa i przesłuchań parlamentarnych. Natomiast o wiele bardziej optymistycznie wygląda sytuacja z puntu widzenia producentów soków. Ich branżowy związek uznał, że spadek produkcji w ubiegłym roku wynosi 5,9%. Na rynek trafiło z rosyjskich zakładów  2, 332 mld litrów soków, nektarów i napojów. Największymi graczami na tym rynku są PepsiCo (34,5%), AO Multon (30,3%), OAO Sady Pridonia (10,6%).

Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 07.04.2017 roku