Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rosja wprowadziła nowe embargo na produkty reeksportowane z Polski

Rosja wprowadziła nowe embargo na produkty reeksportowane z Polski

PIORiN, RMF FM

Rosja nałożyła nowe embargo na towary z Polski. Tym razem chodzi o produkty pochodzenia roślinnego reeksportowane przez nasz kraj.

„Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że służba fitosanitarna Federacji Rosyjskiej Rossielchozandzor z dniem 6 października 2014 r. wprowadziła zakaz reeksportu produktów pochodzenia roślinnego, do których były dołączane świadectwa reeksportu wydawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa” – poinformowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na swojej stronie internetowej.

Jak podano, wobec zaistniałej sytuacji „świadectwa fitosanitarne dla reeksportu wydawane przez PIORiN nie będą honorowane przez Rossielchozandzor i w związku z tym nie mogą być wydawane przez polską służbę fitosanitarną”.

Rosyjski rynek od sierpnia jest zamknięty dla części towarów produkowanych w Polsce. Teraz dodatkowo, Rosja wprowadziła embargo na towary pochodzące z krajów trzecich, nieobjętych embargiem.

Jak wyjaśnia RMF FM, chodzi na przykład o owoce, którymi nasze firmy jedynie handlowały. Oznacza to kolejny cios w polskie przedsiębiorstwa zarabiające na wymianie gospodarczej z Rosją.

Główny inspektor ochrony roślin zażądał od Moskwy wyjaśnienia powodów decyzji o embargu.