Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rozpoczął się sezon na owoce miękkie

Rozpoczął się sezon na owoce miękkie

Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

W bieżącym sezonie, ze względu na utrzymywanie się od wczesnej wiosny wysokich temperatur i przyspieszenie wegetacji roślin, w handlu owoce pojawiły się  średnio dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich sezonach.

Z powodu łagodnego przebiegu zimy i bardzo ciepłej wiosny spodziewana jest duża produkcja większości owoców miękkich. Niemniej jednak, długotrwały brak opadów w większości rejonów kraju, wpływa na ograniczenie plonów.  Drugim istotnym problemem z jakim borykają się producenci owoców, który będzie wpływał na podaż owoców, są nowe zasady zatrudniania pracowników sezonowych oraz brak chętnych do tej pracy.

Od końca maja prowadzony jest skup truskawek, od około dwóch tygodni skup agrestu, a od tygodnia zakłady przetwórcze prowadzą skup malin i porzeczki czerwonej.

Średnia cena skupu truskawek bez szypułki w 24 tygodniu roku kształtowała się w granicach 5,25 z/kg loco zakład i była wyższa o prawie 24% w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale o prawie 15% niższa r/r. Truskawki z szypułką, w tym samym okresie, skupowane były za średnio 2,98 zł/kg loco zakład
i były tylko o 2% droższe tydzień do tygodnia, ale o 30% tańsze r/r. Jednocześnie cena truskawek w hurcie wahała się od minimalnie 4 zł/kg na giełdzie we Wrocławiu do maksymalnej 7,5 zł/kg w Rzeszowie. Średnio truskawki na rynkach hurtowych sprzedawane były w zeszłym tygodniu po 6 zł/kg.

W analizowanym tygodniu w zakładach przetwórczych rozpoczął się też skup malin do przemysłu. Maliny letnie skupowane były na Mazowszu w cenie od 2,00-2,50 zł/kg , a w lubelskim za 2,50-2,60 zł/kg loco zakład. Średnia cena skupu malin w kraju wyniosła 2,33 zł/kg loco zakład. W zeszłym roku w tym samym okresie malina nie była skupowana, za to średnio w czerwcu zeszłego roku za malinę przemysłową płacono 4,1 zł/kg. Jednocześnie w zeszłym tygodniu za maliny na rynkach hurtowych płacono od 7 zł/kg na Broniszach, do 26 zł/kg na giełdzie w Poznaniu. Średnio maliny na rynkach hurtowych sprzedawane były po 13 zł/kg.

Na rynkach hurtowych oferowany jest też agrest w cenie od 4 do 6 zł/kg. Natomiast skup agrestu przez zakłady przetwórcze jest realizowany w województwie mazowieckim (0,60 zł/kg loco zakład), lubelskim (0,60-0,80 zł/kg loco zakład) oraz w kujawsko-pomorskim (0,60zł/kg loco zakład). Agrest do przemysłu przeciętnie był skupowany po 0,69 zł/kg  tj. po cenie o niecały 1% niższej niż w poprzednim tygodniu i jednocześnie o 73% niższej niż w zeszłym roku o tej porze.

W 24 tygodniu roku zakłady przetwórcze rozpoczęły również skup porzeczki czerwonej w cenie średnio 2,10-2,50 zł/kg loco zakład. W  zeszłym roku w tym samym okresie porzeczka nie była jeszcze skupowana, ale średnio w czerwcu zeszłego roku za porzeczkę czerwona do  przemysłu płacono 2,9 zł/kg.

Źródło: AgroTydzień z dnia 20.06.2018 roku