Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rząd przygotowuje interwencję na rynku nawozów

Rząd przygotowuje interwencję na rynku nawozów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przygotowuje interwencję na rynku nawozów.  W związku z wysokimi cenami gazu ziemnego Grupa Azoty Puławy czasowo ograniczyła produkcję, a Anwil wstrzymał produkcję nawozów azotowych.

Temat nawozów był jednym z zagadnień poruszanych podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów.

– Poprosiłem pana premiera Kowalczyka i pana premiera Sasina o wypracowanie w możliwie krótkim czasie odpowiedniego mechanizmu podażowego, popytowego i cenowego,  tak żeby znowu móc dokonać odpowiedniej interwencji na rynku nawozów. Po to, żeby już nie tylko w tym roku, bo mówimy przede wszystkim o przyszłym roku, wysokie ceny nawozów nie przekładały się na wysokie ceny żywności. – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Mechanizm przygotowany przez wicepremierów Henryka Kowalczyka i Jacka Sasina ma być przedstawiony podczas najbliższego lub kolejnego posiedzenia Rady Ministrów.

Jak poinformował w komunikacie Anwil, gaz ziemny to główny surowiec wykorzystywany przy wytwarzaniu nawozów azotowych. – Ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41 procent z 200,4 eur/MWh (15.08) do 282,8 eur/MWh (23.08). Z kolei od początku wojny na Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218 procent, z 88,9 eur/MWh 24.02 – przekazał Anwil.

www.e-sadownictwo.pl