Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sadownicy mają problem – koniec dopłat Unii do jabłek dotkniętych rosyjskim embargiem

Sadownicy mają problem – koniec dopłat Unii do jabłek dotkniętych rosyjskim embargiem

Bruksela nie będzie już wspierać finansowo polskich plantatorów jabłek, którzy zmagają się ze skutkami moskiewskiego embarga na żywność. Informację tę przekazał Parlamentowi Europejskiemu komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan w liście widzianym przez POLITICO – pisze Emmet Livingstone.

Rosja zakazała importu świeżej żywności z Unii w 2014 r. po tym, jak zachodnie rządy nałożyły na nią sankcje za aneksję Krymu. Ruch ten zaszkodził wielu branżom z Europy Środkowej i Wschodniej, które działały, głównie zaspokajając potrzeby rynku rosyjskiego – w tym zwłaszcza producentom jabłek w Polsce.

Bruksela pospieszyła wtedy z pieniędzmi, aby zapobiec katastrofie. Hogan podkreślił w liście do europosłów, że Komisja Europejska zapłaciła za 1,75 miliona ton owoców i warzyw, które trzeba było wycofać z rynku od rozpoczęcia rosyjskiego embarga i że kosztowało to około 509 milionów euro.

“Jabłka stanowią 49 procent wszystkich owoców i warzyw wycofanych z rynku” – napisał Hogan, dodając, że 71,5 proc. wycofanych jabłek pochodziło z Polski.

Komisarz dodał, że dane wskazują na “strukturalną nadprodukcję” jabłek w Polsce i że celem funduszy z pomocy było wzmocnienie sektora w czasie kryzysu, a nie działanie na stałe.

Źródło: www.onet.pl z dnia 19.09.2018 roku