Serbia podbija kolejne rynki zbytu jabłek
Serbia nadal aktywnie podbija nowe rynki zbytu świeżych jabłek. Jeszcze pięć lat temu serbskie owoce były eksportowane głównie do Rosji, ponieważ kraj ten nie podlega rosyjskim sankcjom. Jednak od 2019 roku sytuacja się zmieniła i jak się okazuję coraz więcej serbskich jabłek trafia do krajów takich jak Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Węgry.
Ponadto duże ilości serbskich jabłek sprzedano do takich krajów, jak Rumunia, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar i Oman. A bliskowschodni rynek pod względem wielkości staje się drugim najważniejszym po rynku rosyjskim.
Analitycy przewidują, że w tym roku Serbia może pobić rekord produkcyjny, zbierając około 500 tysięcy ton jabłek. Wynika to z faktu, że obszar sadów w tym kraju wciąż się powiększa.
W 2020 roku trend sprzedaży jabłek z Serbii utrzymuje się. Kraj ten znalazł się w pierwszej dziesiątce największych dostawców jabłek do Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale 2020 r., dostarczając 1,2 tys. ton owoców. To o 67% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dla porównania w 2008 r. tego samego czasu, Serbia dostarczyła do Wielkiej Brytanii tylko 4 tony jabłek.
Co ciekawe, Ukraina w tym samym okresie zmniejszyła eksport jabłek do Wielkiej Brytanii do zaledwie 20 ton w porównaniu z 561 tonami wysportowanymi zeszłego roku.
Ponadto w pierwszym kwartale 2020 r. Serbia zwiększyła 16-krotnie eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i dostarczyła 936 ton jabłek. W okresie styczeń-marzec tego roku kraj ten dostarczył 284 ton jabłek na malezyjski rynek i tym samym dogania Ukrainę pod względem dostaw owoców w tym regionie.
W związku z oczekiwanym wzrostem zbiorów jabłek w Serbii w tym roku, konkurencja między tymi państwami nasila się. Ekspansja Serbii może też mieć negatywny wpływ na sprzedaż owoców przez państwa uznane za liderów w produkcji jabłek, czyli Polskę, Włochy i Francję.