Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sfinalizowano pierwszą transakcją M&A chińskiego inwestora w branży spożywczej w Polsce

Sfinalizowano pierwszą transakcją M&A chińskiego inwestora w branży spożywczej w Polsce

Sfinalizowano sprzedaż 100% udziałów producenta zagęszczonych soków owocowych – spółki Appol przez chińskie przedsiębiorstwo SDIC Zhonglu Fruit Juice Co., Ltd.
KPMG Deal Advisory w Polsce („KPMG Deal Advisory”) było doradcą finansowym właścicieli polskiej spółki.

– Plany transakcji zostały ogłoszone w grudniu 2017 roku, a po około 6 miesiącach sfinalizowano tę transakcję – potwierdza KPMG. 

Według informacji KPMG, akwizycja Grupy Appol była pierwszą transakcją M&A dokonaną bezpośrednio przez chińskiego inwestora w sektorze przetwórstwa spożywczego w Polsce.

Założona w 1994 r. Grupa Appol (“Appol” lub “Grupa”, składająca się z dwóch podmiotów: Appol sp. z o.o. i Appol Bis sp. z o.o.) jest największym niezależnym producentem koncentratu soku jabłkowego i soków NFC w Polsce. Grupa działa w oparciu o trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w kluczowych regionach sadowniczych w Polsce, o całkowitych mocach przerobowych wynoszących prawie 2 000 ton jabłek dziennie i możliwości magazynowania soków o łącznej wadze 22 000 ton. Spółka wybudowała dwa zakłady produkcyjne – w Łąkcie Górnej, Opolu Lubelskim, a w 2011 r. do grupy dołączył przejęty Zakład Produkcji Koncentratów Owocowych w Potyczy od firmy Agropol (region grójecki).

W 2017 r. całkowita produkcja koncentratu soków owocowych i soków NFC Appolu przekroczyła odpowiednio 11 000 ton i 32 000 ton, z czego większość została przeznaczona na eksport na rynki UE. Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży Grupy za rok 2017 wyniosły 112,4 mln zł.

SDIC Zhonglu Fruit Juice Co., Ltd. (“SDICZL”) jest kontrolowane przez chińską grupę National Development Investment Group Co., Ltd. (wcześniej funkcjonującą pod nazwą State Development & Investment Corporation), a jej akcje notowane są na giełdzie w Szanghaju. Prowadząc 12 zakładów produkcyjnych w Chinach kontynentalnych, SDICZL jest jednym z największych producentów kocentratów soków owocowych w kraju, kierując 90% swojej produkcji na eksport. Przychody SDICZL za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2017 r. wyniosły ok. 131 milionów euro.

Dzięki nabyciu Appolu, SDICZL pozyskała pierwsze zakłady produkcyjne poza granicami Chin, co jest kluczowym elementem strategii globalizacji produkcji inwestora.

KPMG Deal Advisory było wyłącznym doradcą finansowym właścicieli Grupy Appol w sprzedaży 100% udziałów w Grupie.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 15.06.2018 roku