Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Silny wzrost cen truskawek do przetwórstwa

Silny wzrost cen truskawek do przetwórstwa

Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

Sytuacja na rynku truskawek do przetwórstwa zmienia się dość dynamicznie. Sezon skupu zaczął się dość niekorzystnie dla ich producentów, kolejne tygodnie przyniosły jednak znaczne wzrosty cen.

Truskawki do tłoczenia na początku sezonu skupu kosztowały 1,24 zł/kg (ceny loco zakład). W ciągu dwóch tygodni ich ceny zanotowały wzrost o ponad 60 proc. Według danych IERiGŻ-PIB (za MRiRW) przeciętna cena truskawek z szypułką w dn. 13-14.06 kształtowała się na poziomie 2,00 zł/kg.

Również wyraźny wzrost w ciągu ostatniego tygodnia zanotowały ceny truskawek bez szypułki. Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim tygodniu cena skupu wynosiły średnio 3,17 zł/kg (cena loco zakład) i była o 29% wyższa niż przed tygodniem. Ceny jednak były dość zróżnicowane regionalnie, w niektórych województwach (dolnośląskie i mazowieckie) osiągały poziom nawet 4,00 zł/kg.

Zarówno jeśli chodzi o truskawki z szypułką jak i bez, ceny w połowie czerwca były wyższe niż przed rokiem  odpowiednio o 14 i 15%. Biorąc pod uwagę sytuację cenową pod koniec sezonu, jeśli chodzi o truskawki mrożone, wzrost poziomu cen truskawek w skupach najprawdopodobniej związany jest z mniejszą podażą surowca. Ceny mrożonych truskawek w maju były o ok. 15% niższe (r/r).

Źródło: AgroTydzień z dnia 22.06.2016 roku