Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Straty sektora owoców i warzyw przez embargo Rosji mogą wynieść 500 mln euro

Straty sektora owoców i warzyw przez embargo Rosji mogą wynieść 500 mln euro

Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl

Straty polskiego sektora owoców i warzyw związane z nałożonym przez Rosję embargiem na owoce i warzywa z Polski mogą sięgnąć ok. 500 mln euro – wynika z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Ministertwo Rolnictwa i Rozwóju Wsi poinformowało w przesłanym serwisowi portalspozywczy.pl komunikacie, że w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki wysłał do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa list informujący o stratach, jakie mogą ponieść polscy producenci owoców i warzyw w związku z zapowiedzianym embargiem.

Minister zwraca w nim uwagę, że polityczny charakter zastosowanych ograniczeń jest konsekwencją wprowadzonych przez Unię Europejską ograniczeń finansowo-gospodarczych wobec Rosji.

– List zawiera wniosek o wdrożenie, w duchu solidarności europejskiej, odpowiednich i adekwatnych działań ograniczających negatywne skutki dla polskich producentów owoców i warzyw, nałożonych przez Federację Rosyjską sankcji. Problem może być rozwiązany na szczeblu Unii Europejskiej, a nie przez polskiego ministra rolnictwa, dlatego minister Sawicki występuje do Komisji Europejskiej o rekompensaty finansowe za wycofane z rynku rosyjskiego polskie owoce i warzywa, w tym jabłka – czytamy w informacji MRiRW.

– Minister podkreśla w liście, że szczególnie dotkliwie odczują skutki embarga wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw, ponieważ z przyczyn od nich niezależnych nie będą w stanie osiągnąć planowanej na ostatni rok wielkości i wartości sprzedaży niezbędnej do otrzymania uznania za organizację producentów owoców i warzyw – podano.

– Szef resortu nie chce dopuścić, aby głównymi ofiarami ograniczeń ekonomiczno-gospodarczych Unii Europejskiej i USA, wobec Rosji byli polscy warzywnicy i sadownicy (…) Łączne przewidywane straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro – czytamy dalej.

Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego MRiRW, poinformowała też serwis portalspozywczy.pl, że polska strona nie dostała jak na razie żadnej oficjalnej informacji ani pisma ze strony rosyjskiej w sprawie nałożonego embarga.

– Informacja o embargu została jedynie zamieszczona na stronie Rossielchoznadzor. Żadnego pisma nie otrzymaliśmy – powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl Książyk.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) poinformowała w środę o wprowadzeniu od 1 sierpnia „czasowego ograniczenia wwozu do Rosji z Polski” owoców i warzyw – m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich.

Rossielchoznadzor podał, że zakaz wprowadzono w związku z „systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji”.

Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o łącznej wartości blisko 336 mln euro.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 01.08.2014 roku