Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Światowa Organizacja Handlu uzgodniła pakiet bezpieczeństwa żywnościowego

Światowa Organizacja Handlu uzgodniła pakiet bezpieczeństwa żywnościowego

Członkowie Światowej Organizacji Handlu (WTO) uzgodnili w Genewie pakiet bezpieczeństwa żywnościowego, który zawiera szereg bezprecedensowych decyzji w sprawie dopłat do rybołówstwa, reakcję WTO na sytuacje nadzwyczajne, w tym uchylenie niektórych wymogów dotyczących obowiązkowego licencjonowania szczepionek COVID-19, bezpieczeństwa żywności i rolnictwa oraz reformę WTO.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, WTO niepokoi się z powodu zakłóceń w handlu, rekordowych cen i niestabilności upraw. Może to zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu wszystkich członków WTO, w tym w krajów rozwijających się, a zwłaszcza w najmniej rozwiniętych i będących importerami netto żywności do krajów rozwijających się.

Przedstawicieli organizacji niepokoją również rosnące ceny żywności, produktów rolnych i środków produkcji, w tym nawozów, oraz związane z nimi ograniczenia handlowe, a także rosnące koszty energii i transportu. Mogą one mieć trwałe konsekwencje dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego w nadchodzących latach.

Państwa należące do WTO zadeklarowały, że są determinowane, aby poczynić postępy w kierunku osiągnięcia sprawiedliwego i zorientowanego rynkowo systemu handlu rolnego, zakończenia głodu, osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego i lepszego odżywiania, promowania zrównoważonego rolnictwa i systemów żywnościowych oraz wdrażania odpornych praktyk rolnych, które zwiększają wydajność i produkcję uwzględniającą interesy drobnych producentów żywności w krajach rozwijających się.

– Pakiet porozumień, które uzgodniliśmy, zmieni życie ludzi na całym świecie. Wyniki pokazują, że WTO jest w rzeczywistości zdolna do reagowania na sytuacje kryzysowe naszych czasów – powiedziała dyrektor generalna WTO Ngozi Okonjo-Iweala. 

– Pokazujemy światu, że członkowie WTO mogą się spotykać, przekraczając geopolityczne linie podziału, aby rozwiązywać problemy globalnych dóbr wspólnych oraz wzmacniać i ożywiać tę instytucję. Mamy nadzieję, że strategiczna konkurencja będzie mogła istnieć wraz z rozwijającą się współpracą strategiczną – dodała.

www.wiadomoscihandlowe.pl