Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Świetne wyniki eksportowe jabłkowego soku NFC

Świetne wyniki eksportowe jabłkowego soku NFC

Jeśli chodzi o eksport to jabłkowy sok NFC „wziął górę” nad koncentratem jabłkowym. W obu przypadkach przetwórcy uzyskują wyższe ceny.

Eksport przetworzonych jabłek z Polski ma się dobrze, szczególnie w przypadku soku NFC, którego eksport w styczniu był większy niż przed rokiem i dwoma laty. Rok do roku wzrósł o 25%. Ponadto od września 2023 do końca stycznia wyeksportowaliśmy 110 tysięcy ton soku NFC.

Koncentrat jabłkowy osiągnął w pierwszym miesiącu roku nieco gorsze wyniki niż w poprzednich latach. Doskonale widać to na wykresie poniżej, który opracowaliśmy na podstawie danych GUS.

Mniejsze ilości koncentratu sprzedane za granicę wynikają przede wszystkim z niższych zbiorów i mniejszego przetwórstwa w Polsce. Mimo to, średnie ceny eksportowe były wyraźnie wyższe niż przed rokiem. W styczniu litr koncentratu sprzedawano średnio po 7,62 zł, a litr soku NFC po niemal 2 zł za kilogram.

Obecnie skala przetwarzanych jabłek jest symboliczna w porównaniu z jesienią. Ceny skupu nieco spadły w porównaniu z lutowymi szczytami.

www.sad24.pl