Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Święto Kwitnącej Truskawki – Polski Instytut Truskawki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Święto Kwitnącej Truskawki – Polski Instytut Truskawki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

29 maja w Garlicy Murowanej k. Krakowa zainaugurowana zostanie działalność Polskiego Instytutu Truskawki. Jednocześnie obchodzone jest Święto Kwitnącej Truskawki.

Do wydłużenia podaży truskawek, wyselekcjonowania jej najlepszych odmian, określenia najlepszego składu pożywki i ochrony tak, żeby w przyszłości można było osiągać jak najwyższe zbiory mają się przyczynić wspólne działania naukowców z Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i firmy StanFlex.

Inicjatywa utworzenia przy krakowskim Uniwersytecie Rolniczym Polskiego Instytutu Truskawki zrodziła się jesienią 2014 roku. Celem ma być popularyzacja wśród polskich plantatorów innowacyjnych technik uprawy truskawki oraz rozwiązywanie aktualnych problemów naukowych związanych z tym tematem. Pokazowa plantacja truskawek powstała w Sadowniczej Stacji Doświadczalnej Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego.

Jak informuje Izabella Majewska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, nowa technologia uprawy truskawki w rynnach uprawowych na wysokości około 1,2 m, osłonięta daszkami foliowymi sprzyja ekologicznym technologiom. W tej tzw. uprawie sterowanej w rynnach pod daszkami roślina jest chroniona na kilku poziomach. Od producenta sadzonek kupowany jest materiał roślinny czysty pod względem fitopatologicznym, następnie rośliny są sadzone w podłoże wolne od patogenów, natomiast daszek nad roślinami zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi, a suche powierzchniowo rośliny są w minimalnym stopniu narażone na infekcje grzybowe. W takim systemie uprawy truskawek ochrona chemiczna jest zredukowana do niezbędnego minimum. Dodatkowo zastosowanie odmian truskawek neutralnych na długość dnia pozwala na zbiór owoców wysokiej jakości i smakowitości prawie przez cały sezon wegetacyjny.

W Polskim Instytucie Truskawki studenci będą zapoznawani z najnowszymi trendami w uprawach roślin jagodowych. Naukowcy zyskają natomiast możliwość prowadzenia doświadczeń mających na celu optymalizację produkcji oraz uzyskanie owoców o najwyższych parametrach jakościowych.

Podczas Święta Kwitnącej Truskawki przewidziano cykl wykładów o tym, jak praktycznie wykorzystać potencjał truskawki, które sadzonki są źródłem sukcesu, jakie podłoża najlepiej nadają się do uprawy tego owocu oraz nt. prawidłowego żywienia truskawki, ochrony owoców, a także opłacalności inwestycji w plantacje. W programie warsztatów znajdą się m.in.: pomiar odczynu pH i koncentracji soli EC w pożywkach i w glebie, techniki sadzenia truskawek, praktyczne aspekty ich nawadniania, sposoby pozyskiwania funduszy unijnych na zakładanie plantacji truskawek.

Żródło: naukawpolsce.pap.pl z dnia 29.05.2015 roku