Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ukraińskie jabłka w 18 krajach – wśród nich Polska !

Ukraińskie jabłka w 18 krajach – wśród nich Polska !

Jak informuje east-fruit.com w grudniu i styczniu 2019 r. ukraińscy eksporterzy wysłali jabłka do 18 krajów. Specjaliści Info-Shuvar zauważają, że niektóre z tych krajów po raz pierwszy pojawiły się na liście kierunków dostaw w historii Ukrainy.

Oficjalne statystyki pokazują, że w tym sezonie Ukraina znacznie zwiększyła eksport jabłek w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku gospodarczego. Jednak największym osiągnięciem jest geografia dostaw jabłek. Mołdawia i Białoruś pozostają tradycyjnymi rynkami zbytu, ale w tym sezonie Turcja stała się trzecim największym nabywcą ukraińskich jabłek. Według wstępnych informacji od eksporterów udział tego kraju w strukturze eksportu zimowego wynosił co najmniej 30%.

W tym sezonie Ukraina wysyła jabłka nawet do krajów UE.

Udało nam się sprzedać komercyjne partie jabłek Polsce, która jest największym producentem jabłek w Europie i cierpi z powodu własnej nadprodukcji w tym sezonie – mówi Tatiana Getman, szef działu Analytics w Shuvar PRSP.

Według specjalisty, oprócz tych krajów, ukraińskie jabłko zostało kupione m.in. przez Wielką Brytanię, Libię, Arabię Saudyjską, Irak, Singapur, Malezję i Sri Lankę.

Według wstępnych danych w styczniu, Ukraina wysłała ponad 8 tysięcy ton jabłek na rynek zagraniczny. Ogólnie rzecz biorąc, od początku sezonu wolumen eksportu wyniósł ponad 27 tysięcy ton, czyli o 30% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, ten wolumen jest największy, przynajmniej w ostatnich 4 sezonach.

Źródło: www.sadownictwo.pl z dnia 19.02.2019 roku