Umowa o wolnym handlu zwiększy obroty między Koreą i UE
portalspozywczy.pl
Jednym z narzędzi ułatwiających kontakty handlowe między Unią Europejską i Koreą Południową jest umowa o wolnym handlu, Free Trade Agreement (FTA). Umowa ma się przyczynić do zwiększenia obrotów handlowych pomiędzy stronami o ponad 30 mld euro rocznie.
Dokument podpisano w październiku 2010 r., a wszedł w życie z dniem 1 lipca 2011 r.
– Umowa przewiduje m.in. stopniowe zniesienie praktycznie wszystkich barier taryfowych pomiędzy stronami, wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji i świadczenia usług – mówi Marta Stępińska, kierownik ds. promocji i badań rynku w Sekcji Handlowej Ambasady Republiki Korei (Kotra).
W zakresie barier taryfowych FTA ma na celu liberalizację eksportu rolno-spożywczego z UE do Korei. Cło na niektóre produkty z mięsa wieprzowego zostanie zniesione po 5 latach od wejścia umowy w życie, natomiast cło na najbardziej wrażliwy produkt – boczek – dopiero po 10 latach.
Łączna wartość ceł na artykuły rolno-spożywcze, które będą podlegały stopniowej likwidacji to 380 mln EUR rocznie.
– Od lipca 2011, czyli od momentu wejścia tej umowy w życie, do czerwca 2012 wywóz z UE produktów rolnych, zwierząt i produktów zwierzęcych wzrósł o 84 proc., a gotowych artykułów spożywczych o 35 proc. – mówi Marta Stępińska.
Dodaje, że aby polski eksporter mógł skorzystać z preferencyjnego dostępu do rynku koreańskiego w ramach EU-Korea FTA, eksportowany towar musi spełniać określone warunki dotyczące reguł pochodzenia. Zostały one sprecyzowane w „Protokole dotyczącym definicji pojęcia produkty pochodzące oraz metod współpracy administracyjnej” z Umowy o Wolnym Handlu między Unią Europejską a Republiką Korei. Dokument dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki.
Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 28.02.2014 roku