Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Unijne obserwatorium rynku owoców i warzyw

Unijne obserwatorium rynku owoców i warzyw

Komisja Europejska 18 października 2019 uruchomiła obserwatorium rynku owoców i warzyw, które zapewni większą przejrzystość i krótkoterminowe analizy kluczowemu sektorowi europejskiego rolnictwa.Owoce i warzywa stanowią bowiem około 24% wartości produkcji rolnej w UE.

Obserwatorium rynkowe będzie regularnie aktualizowane o szeroki zakres danych rynkowych, takich jak ceny, produkcja i handel. Uzupełnią je analiza rynku, raporty krótkoterminowe, perspektywy średnioterminowe oraz regularne spotkania zarządu złożone z ekspertów rynku w celu omówienia sytuacji rynkowej. Obserwatorium skupi się na owocach ziarnkowych (jabłka i gruszki), owocach cytrusowych, owocach pestkowych (brzoskwinie i nektaryny) oraz pomidorach.

Dotychczas zostały już przez KE uruchomione obserwatoria : upraw , cukru, mleka i mięsa . Jak ustaliliśmy 4 listopada 2019 roku planowana jest inauguracja obserwatorium wina.

Komisja Europejska zaprojektowała te obserwatoria, aby pomóc europejskiemu sektorowi rolnictwa w skuteczniejszym radzeniu sobie ze zmiennością rynku i zapewnić jego większą przejrzystość.

www.ogrodinfo.pl