Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > USA coraz częstszym kierunkiem eksportu koncentratu jabłkowego

USA coraz częstszym kierunkiem eksportu koncentratu jabłkowego

Stany Zjednoczone to coraz częstszy kierunek eksportu polskiego koncentratu jabłkowego. Stabilna cena i dobry popyt to jego główne zalety. Nasze wyniki eksportowe są znacznie lepsze niż w ubiegłym sezonie.

Najlepsza informacja dotyczy wolumenu sprzedanego za ocean koncentratu jabłkowego. W okresie od początku września do połowy lutego sezonu 2021/2022 wyeksportowaliśmy 209% więcej produktu niż w analogicznym okresie minionego sezonu. Chociaż nadal nie są to znaczące ilości (nieco ponad 8000 ton) w porównaniu do całkowitej produkcji, to trend niewątpliwie cieszy. Dotychczas eksport do USA nie stanowił znaczącego udziału w całym eksporcie. W tym sezonie zapewne to się zmieni.

Cena koncentratu jabłkowego w Stanach Zjednoczonych od września zmieniała się bardzo nieznacznie. Maksymalna cena za galon (3,78 litra) europejskiego koncentratu zmieniała się przez niemal pół roku o zaledwie 60 centów – 2,30 zł. Dziś ceny za galon europejskiego (w tym polskiego) zagęszczonego soku jabłkowego wynoszą od 9,50 do 10,50 $. Tradycyjne kłopotliwe przeliczanie kliku jednostek daje 9,95 – 11,00 zł za litr. Cena polskiego koncentratu na rynku zachodnioeuropejskim również jest stabilna.

Chociaż podane przez amerykański departament rolnictwa ceny nie zawierają kosztów transportu to te znacząco wzrosły. Kryzys kontenerowy dotyka także tej branży. Co ciekawe po importowanych ilościach z Chin można wnioskować, że niedobór kontenerów mamy za sobą. 2000 – 3000 ton zagęszczonego soku jabłkowego kupowanych przez Amerykanów tygodniowo to ilości 10 razy większe niż na początku sezonu.

www.sad24.pl