Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > W tym roku wysokie zbiory owoców z drzew, więcej warzyw gruntowych

W tym roku wysokie zbiory owoców z drzew, więcej warzyw gruntowych

PAP

Według wstępnych szacunków GUS tegoroczne zbiory owoców z drzew będą o 2,3 proc. wyższe niż w roku ubiegłym i wyniosą ok. 3,6 mln ton. O 8,2 proc. wyższa niż przed rokiem może być produkcja warzyw gruntowych; ocenia się ją na 4,3 mln ton.

GUS przewiduje, że zbiory wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, z wyjątkiem pomidorów, będą wyższe od uzyskanych w roku ubiegłym. Będzie to przede wszystkim wynikiem bardzo dobrego plonowania większości gatunków.

GUS jednak zaznacza, że obecny szacunek tegorocznej produkcji warzyw jest wyjątkowo trudny z uwagi na problemy związane z ich eksportem. Potencjalna produkcja wielu gatunków warzyw w bieżącym roku może zostać niezebrana ze względu na występujące trudności z ich zbytem. Jeśli jednak wpływ embarga na eksport do Rosji okaże się mniejszy niż obecnie szacowany, to zbiory większości gatunków mogą być wyższe od obecnie prezentowanych.

Według wstępnych ocen zbiory kapusty mogą wynieść 1 mln ton, kalafiorów 245 tys. ton, ogórków 254 tys. ton, a pomidorów 258 tys. ton.

Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców z drzew w bieżącym roku wskazuje, że będą one wyższe o 2,3 proc. od ubiegłorocznych, które też były wysokie. Tegoroczne mogą wynieść około 3,6 mln ton. GUS przewiduje, że wyższa będzie produkcja wszystkich gatunków owoców z drzew z wyjątkiem wiśni oraz gruszek. Produkcja gruszek może osiągnąć jednak poziom zbliżony do ubiegłorocznego, ponieważ owoce dobrze dorastają.

Zbiory jabłek mogą wynieść nieco ponad 3,1 mln ton (o 2,8 proc. więcej niż w u.br.), śliw – 109 tys. ton (6 proc. więcej), a wiśni – 178 tys. ton. (ok. 5 proc. mniej).

Mniejsze o 7,3 proc. mogą być zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych i wynieść ok. 562 tys. ton. Według przedwynikowego szacunku wyższe od ubiegłorocznych będą jedynie zbiory malin i truskawek. Zbiory malin ocenia się na około 124 tys. ton, tj. o 2,8 proc. więcej od zbiorów roku ubiegłego i aż o ponad 70 proc. więcej od średniej produkcji z lat 2006 – 2010. Tegoroczną produkcję truskawek GUS ocenia na ok. 197 tys. ton, tj. o ponad 2 proc. więcej od uzyskanej w poprzednim sezonie.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 23.09.2014 roku