Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zbiory jabłek w pełni. Waszyngton wyprodukuje 2,3 mln ton

Zbiory jabłek w pełni. Waszyngton wyprodukuje 2,3 mln ton

W amerykańskim stanie Waszyngton trwają zbiory jabłek i jak przewidują analitycy w tym sezonie wyprodukowanych zostanie ok. 2,3 mln ton tych owoców. Oznacza to, że zbiory będą niższe od rekordowego roku 2014 o nieco ponad 10 proc. – podaje freshplaza.it., ale jednocześnie będzie to trzeci największy poziom produkcji, jaką odnotowano w tym stanie.

Ciepły początek lata spowodował, że zbiory rozpoczęły się o dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Duże wahania temparatur pod koniec lata i na początku jesieni sprzyjały dobremu wybarwianiu się jabłek, w tym także Gali, której ma być zebranych 29 mln skrzynek (1 skrzynka to ok. 18 kg), czyli nieco więcej niż w ubiegłym sezonie.

Zbiory odmiany Honeycrisp rozpoczęły się w pierwszym tygodniu września i jej produkcja może osiągnąć 9 mln skrzynek, czyli o 33 proc. więcej niż w 2014 r. Chociaż jabłek odmiany Red Delicious Waszyngton wyprodukuje o 25 proc. mniej to i tak będzie ona stanowiła największy udział w zbiorach – wyniesie 31 mln skrzynek.

Najniższą produkcję od 1973 r odnotuje też odmiana Golden Delicous, której uprawę porzucają waszyngtońscy sadownicy. Produkcja odmiany Granny Smith ma być podobna do ubiegłorocznej. Zbiory odmiany Fuji prawdopodobnie będą niższe niż wskazywały pierwsze prognozy (17 mln skrzynek).

Źródło: www.e-sadownictwo.pl z dnia 08.10.2015 roku