Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zbiory jabłek we Włoszech niższe niż ostatnie prognozy?

Zbiory jabłek we Włoszech niższe niż ostatnie prognozy?

W połowie września Włosi skorygowali tegoroczne szacunki zbiorów jabłek w dół. Tuż przed końcem zbiorów eksperci twierdzą, że ostateczny wynik może być jeszcze nieco niższy.

W połowie września WAPA obniżyła prognozy zbiorów o 92 tysiące ton. Całkowite zbiory w Europie miały wynieść 12 168 000 ton, a po korekcie ustalono poziom 12 076 000 ton.

Było to spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym przedłużającą się suszą. Nie bez znaczenia był również deficyt pracowników sezonowych, który dotyczy wielu krajów. Wówczas również Włosi skorygowali swoje wcześniejsze prognozy w dół.

Aktualnie w Południowym Tyrolu zbiory jabłek mają się ku końcowi. Trwają jeszcze zbiory Pink Lady. Przedstawiciele tamtejszej aukcji jabłek są zdania, że na podstawie dostarczonych danych można w tym momencie ocenić, że ostateczne zbiory jabłek były we Włoszech niższe niż zakładano.

Włosi najbardziej narzekają na wydajność swojej głównej odmiany, którą nadal pozostaje Golden Delicious. Dzięki temu jakość i ceny na aukcji były zadowalające. Negatywnie zaskakuje również Gala. W Włoszech odmianie zaszkodziły przede wszystkim bardzo wysokie temperatury latem.

źródło: astafrutta.it

www.sad24.pl