Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zdaniem Komisji Europejskiej produkcja jabłek przemysłowych w Polsce będzie rosła

Zdaniem Komisji Europejskiej produkcja jabłek przemysłowych w Polsce będzie rosła

Prognozy mówią wprost: produkcja jabłek przemysłowych wPolsce będzie rosła. Zdaniem analityków KE nasz kraj umocni się w ciągunajbliższych 10 lat na pozycji europejskiego lidera w przetwórstwiegatunku.

Komisja Europejska prognozuje, że do2031 roku produkcja jabłek przemysłowych będzie rosła w Polsce, weFrancji i we Włoszech. Spadać natomiast będzie w Niemczech i naWęgrzech. Jak widać na załączonym niżej wykresie analitycy KomisjiEuropejskiej przewidują, że Polska umocni się na pozycji lidera w branżyprzetwórstwa jabłek, a wolumen produkcji surowca osiągnie niemal 2miliony ton.

W tym miejscu zapewne wielu sadowników weszłoby w polemikę z autoramiraportu. W Polsce przeznaczamy w ciągu ostatnich lat średnio 50%produkcji na potrzeby przemysłu przetwórczego. Niewykluczone, że w tymsezonie osiągniemy poziom przypisany rokowi 2031. Zwłaszcza jeśli będziedopisywał popyt na surowiec zimą i wiosną, a wszystko na to wskazuje.

Według prognoz, procentowonajbardziej spadnie produkcja jabłek do przetwórstwa w Niemczech. Za 10lat ma na ona spaść nawet do poziomu 236 000 ton. Ponadto dla każdego zbadanych krajów zachodzi obawa o dalszą destabilizację rynku surowca,która będzie spowodowana coraz większą ilością ekstremalnych zjawiskpogodowych.

Więcej informacji w linku: www.sad24.pl