Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zmiana nie tylko w Ministerstwie Zdrowia. NFZ także będzie miał nowego szefa

Zmiana nie tylko w Ministerstwie Zdrowia. NFZ także będzie miał nowego szefa

W Ministerstwie Zdrowia i w Narodowym Funduszu Zdrowia nastąpiły przetasowania. Stanowisko ministra zdrowia obejmie dotychczasowy szef NFZ, Adam Niedzielski, a nowym prezesem NFZ zostanie Filip Nowak. Zmiany nastąpią także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Tekę tego resortu przejmie Zbigniew Rau.

Jak podaje money.pl, nowym ministrem zdrowia zostanie Adam Niedzielski, który dotychczas związany był z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). 12 lipca 2018 roku został zastępcą prezesa tej instytucji, 18 lipca 2019 roku – pełniącym obowiązki prezesa, a w październiku tego samego roku został prezesem NFZ. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślał kompetencje Niedzielskiego oraz jego otwartość na dialog. “[Niedzielski] to osoba, której bardzo potrzebujemy. Służba zdrowia w nadchodzących miesiącach, kwartałach, będzie w tym lepszym stanie mogła przetrwać drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani, zdigitalizowani” – przywołuje słowa premiera portal money.pl. Morawiecki wspomniał również, że Niedzielski potrafi znaleźć wspólny język z bardzo różnymi środowiskami. Adam Niedzielski posiada wykształcenie ekonomiczne i jest absolwentem SGH. Zdobył doświadczenie w pracy jako dyrektor generalny w Ministerstwie Finansów. Pełnił także funkcje w Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości oraz w ZUS-ie. Jak podaje money.pl, Niedzielski specjalizuje się w kwestiach zarządzania i administracji publicznej, finansów publicznych oraz kontroli zarządczej.

Kolejna zmiana rządowa, o której się dowiadujemy, to powołanie Zbigniewa Raua na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Rau jest profesorem nauk prawnych oraz wykładowcą akademickim. Wykładał i odbywał stypendia na wielu uniwersytetach zagranicznych. Od 1995 roku związany jest z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie stoi na czele Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych. W roku 2005 został senatorem, a od 2015 do 2019 roku piastował stanowisko wojewody łódzkiego. Uzyskał mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. W sejmie została mu przydzielona funkcja przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

Jak podaje money.pl, ze względu na objęcie przez Adama Niedzielskiego stanowiska ministra zdrowia zwolni się fotel prezesa ZUS, który przejmie Filip Nowak, będący dotychczas zastępcą prezesa NFZ ds. operacyjnych, które to stanowisko objął 29 listopada 2019 roku. We wcześniejszych latach kierował wielkopolskim oraz opolskim oddziałem NFZ, a następnie przez pięć lat był dyrektorem Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

www.biznesinfo.pl